2011 m. kovo 30 d., trečiadienis

Mažyčiai atskiri pasauliai :)

Maldyvai

Šiandiena gyvename beprotišku tempu, daugiausiai laiko skiriam darbui , tik po to šeimai, draugams... Ir kaip nuostabu, kad yra atostogos – tai laikas tik sau ir artimiesiems.

Kiekvienos mano atostogos yra – nauja dar neaplankyta pasaulio šalis. Ir neįsivaizduoju jų praleidžiant paplūdimyje. Nukeliavus į bet kurią šalį, norisi su ja kuo greičiau susipažinti, kiek įmanoma daugiau pamatyti, pajusti, patirti. Kiekvienai kelionei pasiruošiu iš anksto, perskaitau knygas, atsiliepimus apie vietas, kurias ketinu aplankyti. Ir visuomet stengiuos įgyvendinti maximalius planus. Ši kelionė nebuvo išimtis. Intensyviai apkeliavę indijos vandenyno perlą - Šri Lanką, nepalikome nuošalyje ir kito – Maldyvų...
Esu daug girdėjusi gražių atsiliepimų apie Maldyvus, ir visad svajojau čia nukeliauti. Bet nuolat nenustygdama vietoje, aš tiesiog neįsivaizdavau savęs Maldyvuose daugiau nei dvi dienas...
Ir labai klydau...
Nuostabios, nei kiek neprailgusios akimirkos mūsų laukė tas keturias dienas, kurias mes praleidome mažytėje Maldyvų salelėje...

Ir dabar dvejojančio ar keliauti į Maldyvus, aš paklausčiau - ar galima atsispirti šiai pagundai, kurią teikia akinančio balto smėlio paplūdimiai, žalsvai mėlynas , skaidrus, šiltas vanduo, egzotiška augmenija, spalvingas ir gausus įvairiausių žuvų vandenynas, …
Maldyvai – tai rojus, norintiems pabėgti nuo civilizacijos. Jau pažvelgus pro lėktuvo langą, suspurda širdis. Neveltui Markas Polas Maldyvus yra pavadinęs “ Indijos Vandenyno gėle”. Tai iš ties ryški, kvapni, graži bei nepamirštama gėlelė…

Sanskrito kalba ( Maladiv ) reiškia - salų grilianda, kuri driekiasi 850 km iš šiaurės į pietūs ir tik 130 km iš pietų į vakarus. Tai 1190 koralinės kilmės salų Indijos vandenyne, iš kurių keletas yra vos 1metras virš jūros lygio. Maldyvų archipelagą sudaro 26 vulkaninės kilmės atolai.
Turizmui, kuris Maldyvuose plėtojamas tik nuo 1972 metų , šiuo metu atviros 87 salos ir kasmet vis daugėja. Daugelį jų supa barjeriniai rifai. Vanduo aplink salas šiltas, skaidrus ir ramus.


Arčiausiai yra Indija bei Šri Lanka, vos už 600 km. Maldyvai yra nuošalyje nuo pagrindinių Indijos vandenyno laivybos kelių, todėl ir sugebėjo išlaikyti nepaliestą civilizacijos gamtą. Šiuo metu 220 salų yra apgyvendintos. Manoma , kad salos buvo apgyvendintos visai neseniai, apie 1000 –us metus kolonistai kėlėsi iš Šri Lankos, arabų pusiasalio bei Indijos.

Kada ir kaip susiformavo Maldyvų salos tiksliai nėra žinoma. Tai pirmas mums rūpimas klausimas žvelgiant į salas iš viršaus. Pagal vieną teoriją, prieš 50mil. Metų vandenyne išsiveržė ugnikalnis. Vėliau jo kraterių viršūnės užneštos smėliu, apaugo medžiais, o vandenyne atsirado koraliniai rifai. Kita teorija – Maldyvai – tai kalnas, kurį kažkada užtvindė vanduo.


Lėktuvas nusileidžia į vieną iš didžiausių salų, sostinę – Malę. Tai vienintelis miestas šalyje. Čia gyvena apie 80 tūkst. Žmonių, yra 9,6 km asfaltuotų kelių. Nusileidimo takas , apsuptas akinančio žydrumo vandenyno. Nuo jo spalvų ryškumo, ne tik širdis spurda, bet ir pati nebegali nusėdėti vietoje. Norisi ne pro lėktuvo langą , bet savo akimis pažvelgti į beribį vandenyną.

Iš Malės oro uosto, viešbučius galima pasiekti tik dviem būdais : vandens bei oro transportu. Pervežimas laivu iš oro uosto į viešbutį užtrunka nuo pusvalandžio iki 3jų valandų. Oro transportu , dar vadinamu oro taxi , poilsio oazę galima pasiekti nuo 15 iki 30 min.
Norėdami pažvelgti į atolus iš viršaus ir iš arčiau , pasirinkome oro taxi. Tai nedidukas, 15 vietų lėktuvas , kuris atrodo kaip „ įtaisytas“ ant vandens slidžių.
Ir tik skrendant su juo, gali susidaryti bendrą šalies vaizdą. Kiekviena salelė – tai nuosavas ir nepakartojamas pasaulis.

Pasiekę savo salą , tuo tik įsitikinome. Keletą dienų gyvensime pasaulyje , kuris atskirtas nuo civilizacijos, miesto, triukšmo, šurmulio.. Svetingai mus pasitinka viešbučio darbuotojai ir jau po akimirkos, įmerkę kojas į smėlį mes gaivinames sultimis. Tuo tarpu viešbučio administratorė mums papsakoja apie tvarką saloje. Ir berniukas palydi iki mūsų namelio, pūpsančio smėlyje priešais vandenyną.
Visi nameliai - ant vandenyno kranto, kai kurie stypso ir vandenyje. Išėjus pro duris – vos pora žingsnių iki žydrojo vandenyno.

Saloje - tik viešbutis iš atskirų namelių , kurie su savo šiaudiniais stogais atrodo kaip grybai , pasislėpę po pasvyrusiomis palmėmis. Keletas namelių tiesiog styro vandenyje, kiti prie pat palūdimio.. Nameliai ant vandens atrodo be galo egzotiškai , nuostabiai ir patraukliai. Tačiau aplinkui – vien vanduo ir žuvelės, jokios žalumos.Mes nusprendėme turėti savo nuosavą paplūdimį, šiek tiek žalumos ir dėl to pasirinkome namuką, esantį šalia vandenyno. Namelio terasa žvelgė tiesiai į vandenyną, po kojomis jauti smėlį čia pat ir vandenį. Pairinkę šį namelį nei kiek neapgailestavom. Juolab vaikščioti siauručiais takeliais tarsi žaliais tuneliais, apgaubtais augmenijos daug jaukiau ir smagiau nei vaikščioti tilteliu skiriančiu namelius,esančius ant vandens.

Dažnai juokaujam, kad keliaujant į šiltus kraštus reikia nepamiršti pasiimti gerą nuotaiką, kreditinę kortelę, kremą nuo saulės, foto aparatą ir maudymuką.
Ir kas nustebino, kad būtent čia – tikrai daugiau nieko ir nereikia.
Lengvų drabužėlių reikia tik pietų ar vakarienės metu. Batus čia galima pamiršti. Visoje saloje baltas smėlis – restorane, masažo salone, parduotuvėleje...

Tad tik pasidėję daiktus, tuoj pat bėgam susipažinti su šia mažyte poilsio oaze, kuri bent jau iš pradžių man pasirodė ne tokia maža.
Tačiau salą apėję per maždaug 20 min, nustojome skubėti. Beveik viską jau pamatėme… Net ir didesnes salas apeiti, esančias Maldyvų atoluose tikrai neužtruks ilgiau nei valandą. Nors viešbutis pilnai apgyvendintas, žmonių klegesio neišgirsi..Bet jau po pusdienio , praleisto šiame uždarame pasaulyje, visi vieni kitus pažysta.
O poilsiui, ramybei ir gerai nuotaikai čia pakanka paukštelių čiulbėjimo bei vandenyno bangų muzikos.

Vos atvykus, nusprendžiau išbandyti masažą. Stulbinantis malonumas, tiesa – ne pigus..
Už pusantros valandos viso kūno masažą, pakloti galima kažkur nuo 100 USD, už pusės valandos pečių ir galvos masažą – nuo 60 USD.
Na bet kokiu atveju išbandyti tikrai verta..

Jau tą pačią dieną jauti, kad mintys apie kažkur už tūkstančių kilometrų paliktus rūpesčius, nebaigtus darbus, atidėtus sprendimus tiesiog išgaruoja. Ir jau džiaugiesi salos dangiška ramybe. Pagrindinis užsiėmimas – dikinėjimas po salą, stebint pakrante marširuojančius krabus, atsargius driežus, plaukiojančias žuveles, žvejojančias gerves, dainuojancius geltonsnapius paukštelius , kurių saloje apstu..

Taip ramiai ir gražiai prabėga diena saloje. Skaičiuojam pamatytus driežus, bandom prisiminti matytas žuvis ir duoti joms vardus. Kiekvieną vakarą su gyva muzika, gardžiais patiekalais, poilsiautojai viliojami į salos restoraną vakarienei. Maldyvų tradiciniai patiekalai yra gana aštrūs. Labai populiari – žuvis, dažniausiai ruošiama įvairiuose aštriuose padažuose kaip pvz. - kario, pagardinant čili pipirais, svogūnais ar česnakais. Tačiau nemėgstantys aštrių patiekalų tikrai ras ir naturalių ir neaštrių patiekalų – kaip ant grotelių kepta mėsa ar žuvis. Nemažas daržovių, vaisių pasirinkimas.

Pirmą kartą teko paragauti nepamirštamo skonio saldumyno – morkų chalvos. Akys tiesiog negalėjo praleisti šio gardumyno ir visai ne be reikalo. Virėjas prieš išvykstant net receptą patikėjo..


Saulė leidžiasi anksti, tad po skanios vakarienės nesinori dar miego.Patogiai įsitaisome šalia mūsų namelių stovinčiuose gultuose. Ir atmerkę akis įsispoksom į nuostabiai žvaigždėtą dangų. Taip norėtųsi čia nugrimzti į miego karalystę po šiuo žvaigždėtu apklotu. Bet pabijoję vietinių, dar nepažystamų gyvūnų, pajudam link savo trobelės..

Kas visiškai negali gyventi be veiklos, saloje ras teniso kortus, stalo tenisą, nardymo mokyklą...Organizuojamos įvairios eksursijos.Ir kadangi 99 proc. Šalies teritorijos užima vanduo, tai aktyvaus poilsio mėgėjai čia tikrai ras nemažai užsiėmimų.
Labai populiarūs yra kruizai jachta su sustojimais negyvenamose salose, ekskursijos po Indijos vandenyną valtimi su permatomu dugnu.
Tai ideali vieta nardymui ir povandeninio pasaulio pažinimui. Tanki tropinė augmenija sudaro nepakartojamą salos grožį.

Kiekvienoje saloje yra povandeninio plaukiojimo mokyklos, kuriose yra galimybė išsinuomoti visą būtiną inventorių, praeiti specialius kursus ir gauti nardymo sertifikatus.
Povandeninis pasaulis čia nepalieka abejingų. Tai tarsi milžiniškas permatomas akvariumas. Net ir stovėdamas ant tiltelio gali grožėtis jame plaukiojančiomis spalvingomis žuvelėmis. O kas bijo nerti giliai , bet nori iš arčiau pažvelgti į stulbinantį povandeninį pasaulį , paliesti įvairiaspalves žuveles bei pasigrožėti koralais, tai gali padaryti plaukiojadami ir nardydami paviršiuje.

Poilsiautojai labai mėgsta naktinę ar rytmetinę žūklę, kuri paprastai pasibaigia ypatinga vakariene, pagaminta ant laužo.
Žvejyba per amžių amžius buvo pagrindinė maldyviečių ekonomikos šaka. Daugiau kaip 700 įvairių rūšių žuvų gyvena ir veisiasi aplinkiniuose vandenyse.
Visa tai - dėka tropinio ir šilto klimato. Nors oro temperatūra visus metus be reikšmingų svyravimų , visgi geriausios oro sąlygos – nuo gruodžio iki balandžio pradžios (šiaurės – rytų musonas). Jūra rami, oras sausas ir šiltas, saulėta. Nuo balandžio iki lapkričio oras mažiau nusakomas. Pietų – vakarų musonas gali atnešti trumpalaikius lietus, drėgmę. Šio periodo metu mažiau karščio.

Mes atostogavome balandžio mėnesį, tad šiek tiek kliuvo ir tropinio lietaus. Bet jis neišgazdino, nes palijo vos valandą, kitą ir liovėsi. Tad tai tikrai nesudrumstė mūsų poilsio . Pasislėpę nuo lietaus mėgavomes barmenų sukurtais kokteiliais, kurių kiekvienas turi juokingą pavadinimą – kaip antai – dramblio pėda.. O jau po akimirkos vėl džiaugėmės saulute ir šiltu vandenynu. Gulėdama ant minkštučio balto smėlio ir žvelgdama į žalsvai melsvą horizontą, staiga suvoki, koks yra trapus šis tropikų rojus. Kadangi salos virš vandens iškilusios vos porą metrų, mokslininkai teigia, kad jei klimatas ir toliau šils, po trisdešimt metų šias salas praris vandenynas..
Kol kas bijoti nėra ko, nes kiekvieną salelę apsaugo koralinis rifas nuo Indijos vandenyno bangų, potvynių ir atoslūgių.

Maldyvai – ideali vieta poilsiui tiems, kurie gamtą ir ramybę vertina labiau nei komfortą ir šurmulį. Savo nepakartojama aura salos užburs ne tik įsimylėjalius bet ir šeimas ar vienišius. Net neabejoju, kad kiekvienas neliks abejingas, parsiveš šiltus prisiminimus ir dvasinę ramybę. Maldyvuose aš supratau, kad tai mano svajonių atostogos, kad niekur iš šios salos aš nenubėgsiu , niekur nenuskubėsiu. Tiesiog gera būti čia ir dabar. Gera jausti bangų alsavimą, matyti kylančią ir besileidžiančią saulę, klausytis įvairiausių paukščių balsus , pamiršti gatvės ir mašinų šurmulį, mobilaus telefono skambesį...

Tik atvykus į Maldyvus ir skrendant atgal manęs neapleido viena mintis – vieną dieną aš čia grįšiu, grįšiu tik pailsėti nuo kasdieninės rutinos, pasisemti tos dvasinės ramybės ir energijos, kuri vis dar nepaleidžia manęs ir dabar ...

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą